Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Kosačky

Ako vybrať kosačku?

 
Poraďte si s trávou ľahko a rýchlo, či už máte anglický trávnik, alebo lúku.
 
 
  
 
 
Aspoň malá trávnatá časť je súčasťou prakticky každej záhrady. Pravidelné kosenie trávy je tou najzakladanejšou starostlivosťou, bez ktorej sa trávnik nezaobíde. Správnym výberom kosačky si túto starosť uľahčíte. Ponuka je ale veľmi široká a do rozhodovania zasahuje celý rad rôznych parametrov, s ktorými vám poradíme.
 
 
 

Podľa čoho vyberať

 
Veľkosť kosenej plochy je parametrom číslo jedna. Ak máte záhradku o veľkosti desiatok metrov štvorcových, postačí malá elektrická kosačka, akonáhle ide o záhradu presahujúcu 600 m2, pravdepodobne budete vyberať v kategórii benzínových kosačiek. Od zhruba 1500 m² už môžete uvažovať aj o zaobstaraní malého traktora či ridera. Väčšie pozemky niektorí majitelia upravujú rôznymi spôsobmi: časť plochy sekajú nakrátko napríklad vretenovou či robotickou kosačkou a na ďalších častiach pozemku nechávajú trávu vyššiu, kde k slovu prichádza lištová alebo bubnová kosačka.
 
Vodidlom môže byť tiež odporúčaná šírka záberu noža kosačky. Čím širší je záber, tým rýchlejšie plochu pokosíte, ale súčasne to tiež znamená, že je kosačka väčšia, ťažšia, a potrebuje preto výkonnejší motor. Menšie kosačky sa zase ľahšie ovládajú a je možné s nimi kosiť presnejšie, napríklad okolo záhonov či rôznych záhradných solitérov.
 
• do 250 m² stačí šírka záberu zhruba 30 cm
• do 500 m² šírka záberu do zhruba 45 cm
• do 1000 m² šírka záberu do zhruba 50 cm
• nad 1000 m² šírka záberu nad 50 cm
 
Pohon sa ponúka v zásade trojaký - benzínový motor, elektrika a ručný pohon.
 
 
 
      
 

Typy kosačiek

 

Rotačné

Rotačné kosačky kosia trávu rotujúcimi nožmi. Sú vhodné na kosenie trávy na výšku zhruba tri až päť centimetrov, možné je avšak kosiť aj vyššiu trávu, nie však výrazne prerastenú, pretože je potreba mať dostatočne výkonný motor.
Najčastejšie zbierajú trávu do koša, ale niektoré modely ponúkajú aj mulčovanie či vyhadzovanie bokom či zadom. Pre menšie záhrady stačia elektrické kosačky, ktoré sú tiež pomerne malé, skladné a ľahké, väčšie potom skôr benzínové. Najlacnejšie elektrické môžete kúpiť už zhruba od 50 eur, slušné benzínové zhruba od 170 eur, kosačky pre náročných sa ale pohybujú nad 500 eur.
 
 

Bubnové

Bubnová (či disková) kosačka funguje na rovnakom princípe ako rotačná. Nože bývajú uložené v bubne či disku. Vpredu a po stranách nie je kosiaci priestor zakrytý, aby tráva pri sekaní stála a mohla byť podťatá, takže je možné kosiť aj vzrastlú trávu. Pri používaní je teda potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť, pretože od kosačky môžu vyletovať napríklad kamienky.
Najčastejšie ide o robustné stroje s hmotnosťou okolo 50 kg a viac a vyšším výkonom motora, ktoré si poradia aj s menšími krovinami. Súčasťou môže byť špeciálny kryt, ktorý zloží posekanú trávu do riadkov, takže je možné ju napríklad usušiť. Tieto kosačky možno kúpiť aj za menej ako 700 eur. 
 
 

Vretenové

Vretenová kosačka steblá trávy nekosí, ale strihá pohybom vretenového noža, ktorý trávu odstrihne o protiostrie. Rez je tak čistý a končeky trávy nežltnú. Používa sa na tie najkvalitnejšie trávniky - napríklad na golfový green. Trávu je s nimi však potrebné kosiť často, akonáhle prerastie, vretenovou kosačkou (zvlášť tou ručnou) ju už nepokosíte.
Ručné verzie sú cenovo dostupné - možno ich kúpiť už zhruba od 35 eur, motorové potom za menej ako 350 eur, ale tie lepšie aj za 700 či 1000 eur. 
 
 
 
Medzi menej obvyklé typy patria kosačky robotické a lištové. Ďalej sa môžete stretnúť aj s krovinorezmi a traktory, ktoré majú na našich stránkach vlastné sekcie.
 
 
 
 
               
 

Základné parametre

 
Hmotnosť kosačiek sa pohybuje zhruba od desiatich kilogramov u najjednoduchších ručných vretenových kosačiek a viac ako 70 kilogramov pri motorových vretenových kosačkách. Zhruba 50 kilogramov a viac majú tiež bubnové a lištové kosačky. Benzínové kosačky sa so svojou hmotnosťou spravidla pohybujú v rozmedzí 20 - 30 kilogramov, elektrické približne o desať kilogramov menej. Robotické kosačky mávajú od 10 do 20 kilogramov.
 
U kosačiek s pojazdom, teda s kolieskami poháňanými motorom, si vyskúšajte jednoduchosť a rozsah nastavenia jeho rýchlosti - zvyčajne od 3 km/hod. U benzínových kosačiek býva pomerne často, pri elektrických je skôr výnimočný. Vyššia rýchlosť (môže byť aj cez 5 km/hod.) Síce skráti dobu kosenia, ale ak je tráva vyššia, je potrebné spomaliť, aby nože stíhali trávu spracovať. Obvykle je možné nastaviť niekoľko rýchlostí, ale existujú aj kosačky s takzvaným variátorom, kde sa rýchlosť nastavuje pootočením rukoväte presne podľa potreby. U väčších plôch je pojazd takmer povinnosťou rovnako ako u mierne svahovitého terénu. Pojazd môže poháňať predné aj zadné kolieska. Výhodnejší je však pohon tých predných, pretože sa kosačka jednoduchšie ovláda. Pritlačením rukoväte stačí predné kolieska zdvihnúť a tým je možné zatočiť či cúvnuť, bez toho aby bolo nutné pojazd vypnúť.
 
Motor elektrickej kosačky je pomerne tichý a máva výkon medzi 1 a 3 kW. Benzínové kosačky majú zvyčajne motor s výkonom aspoň 3 - 4 konských síl (HP), avšak prerastená tráva by už mohla byť nad sily takejto kosačky. Lepšie je preto siahnuť po výkone aspoň 4,5 HP, čo už vystačí aj na pojazd, ktorý možno v prípade nedostatku výkonu aj vypnúť. Najkvalitnejšie kosačky majú značkové štvortaktné motory s dobrým pomerom výkonu, spotreby a životnosti. Pri motore je dôležitá aj jeho hlučnosť - tá sa už vojde aj pod 93 dB, ale sú aj kosačky s hlasitosťou až ku 100 dB. Majitelia väčších pozemkov, ktorí kosia v kuse aj niekoľko hodín, potom ocenia obmedzenie vibrácií motora. To sa u najlacnejších kosačiek prenáša až do rukoväte, a zvyšuje tak únavu.
 
Výrobcovia kosačiek využívajú pre konštrukciu šasi najčastejšie tri materiály. Najlacnejšie sú ABS plasty, vďaka ktorým je kosačka ľahšia, za cenu kratšej životnosti. Využívajú sa najviac pre elektrické kosačky. Kovové šasi ponúka výrazne väčšiu robustnosť a využíva sa u základných benzínových kosačiek. Tie najlepšie spoliehajú na rôzne zliatiny, ktoré snúbia výhody pevnosti a výdrž s nízkou hmotnosťou a minimálnymi nárokmi na údržbu.
 
Dôležitá je i veľkosť a prevedenie zberného koša, ak ním kosačka disponuje. Čím väčší kôš, tým viac trávy pokosíte - koše mávajú objem okolo 50 litrov, u väčších kosačiek aj 75 litrov. Plný kôš je ale treba ručne vysypať a väčší kôš znamená aj väčšiu hmotnosť nazbieranej trávy. Je tiež dôležité, aby kosačka dokázala kôš správne plniť. Renomovaní výrobcovia dbajú na to, aby nôž mohol trávu nasekať na menšie kúsky a dokázal jej dať dostatočnú rýchlosť, aby rovnomerne a úplne dokázala zaplniť zberný kôš a aby sa pri tom na obsluhu zbytočne neprášilo. U niektorých lacnejších kosačiek sa s vyššou či vlhkejšou trávou rýchlo upcháva vstupný otvor, a kôš sa preto úplne nezaplní.
 
Veľkosť koliesok ovplyvňuje manévrovateľnosť a priechodnosť kosačky. Väčšie kolieska zvládnu rôzne nerovnosti a ľahšie sa s nimi manipuluje. Určite by mali mať kolieska guľôčkové ložiská, aby vydržali dlhšie ako jednu, dve sezóny. 
 
 
 
 

Funkcie

 
Rozloha kosenej plochy a typ udržiavaného trávnika sú dôležité nielen pre výber typu kosačky, ale aj pre jej ďalšie funkcie. Okrem šírky záberu a voľby pohonu je preto vhodné zvážiť, ktoré z funkcií využijete.
 
Benzínové kosačky sú dnes štvortaktné, takže odpadá problém s miešaním benzínu s olejom. Majú tiež automatický sýtič, takže k naštartovaniu stačí zatiahnuť za lanko, prípadne u vyšších modelov stlačiť tlačidlo, ak sú vybavené elektrickým štartovaním.
 
Nastavenie výšky kosenia je možné vykonávať buď samostatným posunom u koliesok, ale štandardom sa stáva centrálne nastavenie výšky kosenia jedným tiahlom pre celý podvozok. Zvážte rozsah nastavenia - elektrické kosačky mávajú kratšie rozmedzie (spravidla od 20 do 70 mm), benzínové môžu dosahovať až do desiatich centimetrov.
 
Prínosná je aj funkcia mulčovania, kedy sa z kosačky zloží kôš a uzavrie sa vyhadzovanie, kosačka potom trávu rozseká na menšie kúsky a tie nechá na trávniku. Mulčovať sa odporúča pri každom treťom kosení, pretože mulč trávnik jednak zvlhčí, ale pôsobí tiež ako prírodné hnojivo. Pri častejšom mulčovaní ale hrozí, že trávnik začne hniť. Niekedy je výhodné použiť aj bočné vyhadzovanie (ak ho kosačka má). Posekanú trávu je potom ale nutné zožať. Avšak za slnečných dní pokosená tráva rýchlo uschne a práca s ňou je menej namáhavá ako častá manipulácia s plným košom čerstvo pokosenej trávy. Niektoré kosačky ponúkajú všetky tri možnosti, takže sa môžete ľahko rozhodnúť, ktorú zvolíte.
 
 
Všetky kosačky umožňujú nastavenie rukovätí podľa výšky postavy. Určite sa oplatí skúsiť si ovládanie, teda štartovanie, ovládanie výkonu a jazdy, nastavenie výšky kosenia, ale aj jednoduchosť nasadenia a vybratia koša na pokosenú trávu. 
 
 
 

Starostlivosť o kosačku

 
Po každom sekaní by ste mali kosačku - najmä nôž, vnútorný priestor šasi a zberný kôš - očistiť od zvyškov trávy. Súčasne by mal užívateľ skontrolovať upevnenie noža.
 
U kosačiek s benzínovým motorom je potrebné kontrolovať výšku hladiny oleja a dodržiavať interval jeho výmeny. Tiež by ste mali občas skontrolovať sviečku - jej červenkastá farba je správna, keď je čierna, môže byť zanesený vzduchový filter a do motora ide málo vzduchu, naopak modrý odtieň ukazuje vniknutie oleja do motora. Vzduchový filter by ste tiež mali kontrolovať a čistiť.
 
Po sezóne by nemalo v nádrži zostať palivo a kosačka by mala byť čistá a nože naolejované. Konzervačným olejom môžete nastriekať kovové časti kosačky. Pred sezónou by sa mal správne vymeniť olej a sviečka.
 
 
 
 

Bezpečnosť práce pri kosení

 
• V okolí miesta kosenia by nemali byť deti ani zvieratá.
 
• Pri zaseknutí noža či jeho náraze na nejakú pevnú prekážku je potrebné ihneď vypnúť motor a skontrolovať nôž a jeho upevnenie.
 
• Čistiť kosačku a odstraňovať plný kôš na trávu by ste mali vždy až po zastavení motora.
 
• Benzín by sa mal dopĺňať vždy pri vypnutom motore na dobre vetranom mieste (samozrejme bez otvoreného ohňa či cigarety) a následne by sa malo štartovať na inom mieste.
 
• Ovládanie plynu a pojazdu treba vždy držať rukou, nikdy ich mechanicky neupevňujte. Ide o poistku, ktorá kosačku zastaví, ak držadlo pustíte.
 
• Pri elektrických kosačkách dávajte pozor na napájací kábel, pri preseknutí môže hroziť úraz elektrickým prúdom.
 
Porovnať kosačky